دیدنی ها
آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها
کد خبر : 19126 تاریخ انتشار : ۹ تیر ۱۳۹۹

پايگاه خبري تحليلي نقد غذا: گردو از جمله مغزهای گیاهی است که در عامه جامعه به عنوان یک ماده بسیار مغذی در رژیم غذایی از آن یاد می‌کنند، اما یک نظری که در سطح سلامت کودکان وجود دارد آن است.

گردو از جمله مغزهای گیاهی است که در عامه جامعه به عنوان یک ماده بسیار مغذی در رژیم غذایی از آن یاد می‌کنند، اما یک نظری که در سطح سلامت کودکان وجود دارد آن است که برخی از مغزهای گیاهی و آجیل در کودکان اثرات آلرژیک و حساسیت‌زا دارند. به همین دلیل برخی از متخصصان تغذیه بر این باورند که مصرف مغزهای گیاهی در کودکان بهتر است بعد از دو سالگی باشد، البته باید توجه شود که مصرف گردو برای کودکان بزرگ‌تر از دو سال که مشکل آلرژیک و حساسیت‌زا ندارند، می‌تواند منافع بسیاری داشته باشد که از جمله اثرات آن می‌توان به بهبود عملکرد سیستم مغزی، سلامت پوست، رشد و نمو مطلوب جسمی و روحی اشاره کرد

به والدین توصیه می‌شود که برای بهره‌گیری از منافع گردو بر سلامت کودک یا کودکان‌شان سعی کنند یک یا دو عدد گردو در روز به کودک یا کودکان‌شان بدهند یا از مواد غذایی که حاوی گردو هستند، در رژیم غذایی او استفاده نمایند

منافع مصرف گردو در کودکان

 گردو منبع غنی امگا ۳ می‌باشد

در کودکان دریافت مقادیر مطلوب امگا ۳ می‌تواند در کنترل فشار خون و تثبیت فشار خون در حد طبیعی موثر باشد، بنابراین کودکانی که لاغر باشند و کمبود امگا ۳ داشته باشند، ممکن است با افت فشار خون مواجه باشند و کودکان چاق با کمبود امگا ۳ می‌توانند مبتلا به فشار خون بالا شوند. به همین دلیل از آنجایی که گردو حاوی منابع بالایی از امگا ۳ می‌باشد؛ مصرف آن می‌تواند باعث سلامت فشارخون در کودکان شود.

گردو منبع غنی از منیزیم است

برخی از  مطالعات علمی نشان دادند که کمبود منیزیم در کودکان با شیوع و بروز بیماری دیابت نوع دو در ارتباط می‌باشد. از سوی دیگر گردو از جمله مواد غذایی است که حاوی مقادیر بالایی از منیزیم می‌باشد. به همین دلیل مصرف منظم آن در رژیم غذایی کودکان توصیه می‌شود.

گردو مملو از ویتامین B1 و B6 است

این ویتامین‌ها در کودکان باعث بهبود عملکردهای عصبی و مغزی می‌شوند. به همین دلیل کودکانی که گردو مصرف می‌کنند به راحتی می‌توانند این دو ویتامین را از راه مواد غذایی تامین کنند و نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامین‌های B1 و B6 برای ایشان نیست.

گردو عامل پایین آورنده LDL در بدن کودکان است

مطالعات علمی نشان دادند که گردو به خاطر این که حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع می‌باشد می‌تواند در کودکان چاق که مبتلا به بیماری چربی خون می‌باشند باعث کاهش میزان LDL  یا کلسترول بد در بدن کودکان شود.

گردو می‌تواند بهبود‌دهنده حافظه باشد

برخی از مطالعات علمی در زمینه اثر مصرف گردو بر بهبود حافظه در کودکان نشان داده‌اند که مصرف منظم گردو در رژیم غذایی کودکان می‌تواند با بالابردن عملکرد سلول‌های مغزی به نوعی باعث بهبود عملکرد حافظه کوتاه‌مدت در کودکان شود. به همین دلیل مصرف گردو در بهبود یادگیری در کودکان مدرسه‌ای می‌تواند سودمند باشد.

گردو منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد

به همین دلیل گردو می‌تواند به عنوان یک ماده سم زدا برای کودکان مفید باشد.

گردو بهبود دهنده رشد مو در کودکان می‌باشد

برخی از اطلاعات علمی در زمینه مصرف گردو در کودکان ادعا می‌کنند کودکانی که به طور منظم گردو می‌خورند، موهای شفاف‌تری نسبت به سایر کودکان دارند.

حقایق دیگر در مورد منافع گردو بر سلامت کودکان

مصرف گردو به تنهایی یا موجود در ترکیب مواد غذایی در سلامت کودکان بسیار موثر می‌باشد. به همین دلیل مواد غذایی حاوی گردو مانند انواع شیرینی‌های گردویی، کیک‌های گردویی و غیره همه می‌توانند در سلامت کودکان بسیار موثر باشند، البته باید توجه شودکه انواع گونه‌های گردو موجود هستند که از نظر منافع سلامت، برخی از متخصصان سلامت غذایی ادعا می‌کنند که مصرف گردو تازه اثرات بیشتری بر سلامت نسبت به گردوهای کهنه و قدیمی دارند.

هشدارها در مورد مصرف گردو در کودکان

اگرچــه مـــصرف گردو برای کودکان می‌تواند سودمند باشد، اما این ماده غذایی برای کودکانی که دارای نوعی آلرژی به هر نوع ماده غذایی می‌باشند، باید با احتیاط مصرف شود، البته توصیه دیگر آن است که در صورتی که کودک گردو بیشتر از حد می‌خواهد استفاده نماید باید مقداری آب نیز به کودک داده شود تا اثرات آلرژیک و حساسیتی ناشی از مصرف زیاد گردو بر بدن کودک کاهش یابد.

 توصیه به والدین در مورد مصـــرف گـــــردو تــــــــوسط کودکان‌شان

به والدین توصیه می‌شود که برای بهره‌گیری از منافع گردو بر سلامت کودک یا کودکان‌شان سعی کنند یک یا دو عدد گردو در روز به کودک یا کودکان‌شان بدهند یا از مواد غذایی که حاوی گردو هستند، در رژیم غذایی او استفاده نمایند.

 

 

فرزاد‌ برهمند‌پور – کارشناس ارشد‌ تغذیه و ارتقای سلامت

 

 

Twitter Google+ Facebook
0 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :