دیدنی ها
آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها
کد خبر : 18933 تاریخ انتشار : ۲ تیر ۱۳۹۹

پايگاه خبري تحليلي نقد غذا: بسیاری این سوال برایشان پیش می‌آید که آیا بعد از جراحی لگن ، جراحی زانو یا تعویض مفصل ،خوراک و تغذیه در روند جوش خوردن سریعتراستخوان موثر است یا نه ؟ در پاسخ به این سوال گفته می‌شود که قطعا تغذیه در سریع تر شدن روند جوش خوردگی تاثیر دارد. البته در فرهنگ ما ایرانی‌ها این طور جا افتاده است که کله پاچه و پای مرغ نقش بسیار مهمی در جوش خوردن استخوان دارد و تقریبا اکثر خانواده‌ها این سوال برایشان مطرح می‌شود.در واقع هیچ منبع و رفرنسی وجود ندارد که تاثیر این خوراکی‌ها را در جوش خوردن سریعتر استخوان تایید کند و تنها باعث بالا رفتن چربی و کلسترول می‌شوند و مضر نیز هستند.
خوراکی‌هایی که برای این منظور مفید می‌باشند ویتامین سی،کلسیم و پروتئین هستند.بنابراین پیشنهاد من به عنوان یک ارتوپد و جراح زانو برای جذب این مواد غذایی چهار دسته گوشت،شیر،میوه جات و انواع سبزیجات می‌باشد.
البته در جوش خوردن استخوان عوامل مختلفی تاثیر دارند که اولین آن‌ها شدت ضربه وارد شده به استخوان و نوع عمل جراحی فرد می‌باشد.بعد از آن نوع استخوان،ژنتیک بدن فرد،استرس،تغذیه،خواب کافی و ضمنا بیماری‌های زمینه ایی فرد همگی از عوامل موثر در روند جوش خوردگی استخوان هستند.
برای مثال قطعا جوش خوردگی در فردی مسن که دارای بیماری دیابت نیز هست و از نظر ژنتیکی هم مستعد جوش نخوردن می‌باشد و دچار شدت ضربه بالا مانند تصادف کردن شده و شکستگی در استخوان بدی مانند فمور اتفاق افتاده با شخصی جوان که دچار شکستگی در استخوان اولنا در اثر افتادن ایجاد شده متفاوت است و در شخص اول احتمال جوش خوردگی کمتر می‌باشد.
بنابراین در جوش خوردگی عوامل مختلفی نقش دارند و تغذیه از عوامل مهم است ولی جزء اولین آن‌ها نیست.ضمن اینکه مانند همه بیماری‌ها کمبودها مهمتر از بیش بودها است،به این معنی که اگر شما کمبود ویتامین سی داشته باشید ممکن است باعث جوش نخوردن استخوان شود ولی اگر بیش از اندازه ویتامین سی مصرف کنید باعث سریعتر جوش خوردن نمی شود.در تحقیقات انجام شده در رابطه با مصرف بیشتر ویتامین سی و کلسیم مشاهده شد که تاثیری در سریعتر شدن جوش خوردگی نداشته است.پس بهتر است سعی شود در همه زمینه‌ها به خصوص تغذیه تعادل رعایت شود تا روند بهبود بهتر صورت بگیرد.

 

Twitter Google+ Facebook
1 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :