دیدنی ها
آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها
کد خبر : 18823 تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

پايگاه خبري تحليلي نقد غذا: بدغذایی کودکان، مشکل شایع برای والدین است و برخی از کودکان برای این که به اندازه ای کافی غذا بخورند ، به کمک والدین نیاز دارند. بد غذا بودن کودک علت های فراوانی دارد ، اما برخی از کودکان از غذا به عنوان ابزاری برای تسلط بر والدین استفاده می کنند.

بی اشتهایی و بی میلی کودکان به غذا، مشکلی است که اکثر والدین با آن مواجه هستند. در این بین والدین همیشه نگران رشد فرزند خود هستند. به نمودار رشد او نگاهی بیاندازید اگر رشد خوبی دارد یعنی جایی برای نگرانی نیست و کودک شما به اندازه ی نیاز بدنش غذا میخورد. اما اگر در عین سالم بودن میلی به بعضی غذاها نشان نمی دهد به این معناست که شاید شما راه را اشتباه رفته اید و باید عادت های غذایی اش را تصحیح کنید. گاهی هم توقع بیش از اندازه ی والدین از کودک، دردسر ساز می شود. فراموش نکنید که میزان اشتهای کودکان مانند افراد بزرگسال با هم متفاوت است. دلیلی ندارد اگر بچه ی همسایه شما دوبرابر فرزند شما غذا میخورد، فرزند شما هم مانند او باشد. برخی کودکان فعالیت بیشتری دارند و به همان اندازه نیازمند دریافت کالری بیشتری هستند، و بعضی دیگر فعالیت کمتری دارند در نتیجه کم غذاترند.

اگر کودک شما میلی به خوردن غذا ندارد، برای سیر نگه داشتن کودک دست به دامان هله هوله ها و تنقلات نشوید. اجازه دهید از همان سنین کودکی عادت های غذایی سالم و خوب در او شکل بگیرد. ترتیب غذاها را به او یاد بدهید.هرگز به این بهانه که غذای اصلی اش را نمی خورد، دسرش را دو برابر نکنید. حتی به او باج ندهید. ” اگر غذایت را کامل بخوری، اسباب بازی برایت می خرم” اجازه بدهید کاملا گرسنه شود و وقتی به غذا اشتها پیدا کرد به او غذا بدهید.

اگر نگرانی هایتان برای غذا نخوردن فرزندتان همچنان ادامه دارد، برای آسودگی خاطر خودتان می توانید به یک متخصص اطفال مراجعه کنید.

گاهی هم می توانید از چند کودک خوش اشتها برای ترغیب کودکتان به غذا خوردن کمک بگیرید. ما در ادامه این مطلب ۱۰ توصیه برای والدینی که با این مساله مواجه اند جمع آوری کرده ایم.

۱۰ توصیه به والدین

۱- در مورد محتویات غذاها با او صحبت کنید:

سعی کنید درمورد رنگ، بو و مزه غذا با او صحبت کنید. مثلا اگر کودک به سبزیجات یا هرچیز دیگری علاقه مند است، برای او توضیح دهید که دلیل خوش طعم بودن غذا، استفاده از آن ماده غذایی است. .

۲- غذاها را با طعم های مختلف آماده کنید:

گاهی بعضی از کودکان از شکل سرو یک غذا بیزارند. مثلا ممکن است سیب زمینی را به شکل پوره دوست نداشته باشد. می توانید از سیب زمینی تنوری، سرخ شده یا کبابی استفاده کنید. سعی کنید با طعم دهنده های مناسب سن کودک، غذا را خوش طعم کنید.

۳- غذا را با دیزاین های مختلف و باب میل کودک سرو کنید:

بعضی از بچه ها مثلا به سبزیجات علاقه ای ندارند. می توانید این سبک خوراکی ها را در کنار غذای اصلی به کودک بدهید. یااگر به پیاز تمایل خاصی ندارد و آن را از سالاد یا غذایش کنار می گذارد، می توانید آن را به صورت میکس شده در غذا ترکیب کنید.

۴- زمان گرسنگی کودک را مدنظر قرار دهید:

فرزندتان زمان گرسنگی خودش را بهتر می شناسد. هیچ گاه او را مجبور به خوردن غذا نکنید.

۵- راه های مختلف را برای تجربه کردن غذاهای کودک امتحان کنید:

خیلی وقت ها ممکن است کودک به غذای خاصی تمایلی نشان ندهد. در سن ۲ تا۱۰ سالگی بسیاری از کودکان علاقه ای به تجربه غذاهای جدید ندارند، بلکه دوست دارند چندغذای مورد علاقه شان را به طور مرتب تکرار کنند. اما شما باید چند بار برای تجربه غذاهای جدید توسط کودک تلاش کنید، چرا که ممکن است بعد ازچند مرتبه به غذای جدید علاقه مند شوند. حتی میتوانید نحوه طبخ آن را نیز تغییر دهید.

۶- اجازه دهید کودک در آشپزی با شما همکاری کند:

اگر بچه ها در سیر آشپزی کمک کنند و با مواد غذایی آشنا باشند، رغبت بیشتری برای غذا خوردن نشان می دهند. حتی گاهی کمک گرفتن از بچه ها برای تهیه سالاد، کودک را به خوردن غذا بیشتر علاقه مند می کند.

۷- با خانواده غذا را سرو کنید:

دورهم و همراه خانواده غذا خوردن اهمیت زیادی دارد. سعی کنید در کمترین حالت ممکن به کودک جداگانه غذا بدهید.

۸- الگوی خوبی برای کودک باشید:

اگر شما از خوردن بعضی غذاها خودداری می کنید، انتظار نداشته باشید کودک برای خوردن آن غذاها تمایل داشته باشد.

۹- برای کودک پیشنهادات مختلف اما محدود داشته باشید:

سعی کنید به فرزندتان دو گزینه غذایی بدهید. مثلا ترجیح میدهد ساندویچ مرغ بخورد یا ساندویچ همبرگر؟ در این صورت کودک تلاش می کند بین همین گزینه ها، یک گزینه را انتخاب کند و شاید تمایل بیشتری هم برای غذای انتخابی توسط خودش داشته باشد.

۱۰- سعی کنید زمان های گرسنگی فرزندتان را بشناسید:

معمولا والدین فارغ از بحث گرسنگی، به بهانه های مختلف مثلا آرام کردن گریه کودک،به فرزند غذا یا تنقلات می دهند که این کار باعث میشود نظم غذا خوردن کودک به هم بریزد و کودک اشتهایی برای خوردن غذا نداشته باشد.

ده توصیه ای که به شما ارائه دادیم، مطالب ساده اما مهمی هستند که با رعایت آنها می توان فرزندی خوش خوراک تر از قبل داشت.

 

پریسا تاج ، خبرگزاری دانا، گروه ترجمه

 

 

 

Twitter Google+ Facebook
0 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :