دیدنی ها
آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها
کد خبر : 16615 تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۸

پايگاه خبري تحليلي نقد غذا: آسم نام یکی از رایج ترین مشکلات تنفسی در دنیا است که بر خلاف بسیاری از بیماری‌ها، ابتلا به آن ارتباطی به کهولت و افزایش سن و یا رعایت نکردن رژیم‌های درست تغذیه‌ای ندارد و تقریبا مبتلایان به این بیماری در تمام رده‌های سنی و با شرایط مختلف بدنی (چاق، لاغر و …) دیده می‌شوند.

گانودرما چیست؟

گانودرما نام یک قارچ منحصر بفرد است که کاربرد فراوانی در پیشگیری و کمک به درمان بسیاری از بیماری‌ها دارد و به دلیل دارا بودن خواص فراوان و منبع غنی از ویتامین‌ها، پروتئین، املاح معدنی و ترکیبات شیمیایی حیاتی و مهم مورد نیاز بدن امروزه در دنیا در کانون توجه قرار گرفته و افراد زیادی در سرتاسر دنیا از گانودرما به عنوان یک منبع غذایی مهم استفاده می‌کنند.

بیماری آسم چیست؟

آسم یک مشکل تنفسی آزاردهنده است. که در واقع نوعی واکنش آلرژیک است که منجر به انقباض دستگاه تنفسی می‌شود. این مسئله باعث انسداد در مسیر هوا شده و اکسیژن نمی‌تواند وارد شش‌ها و دی اکسید کربن از آنها خارج شود. در موارد حادتر، التهاب دستگاه تنفس هم اضافه می‌شود که با خلط شدید همراه است. داروها و اسپری‌های استروئید فقط می‌توانند این شرایط را کنترل کنند.

بطورکلی، حمله آسم ناشی از آلرژن‌هایی مانند آلاینده‌ها و غبار هواست. این شرایط باعث واکنش شدید سیستم ایمنی بدن می‌شود. تحت شرایط عادی، سیستم ایمنی فعالانه نسبت به باکتری‌ها یا ویروس‌های مصری که وارد بدن می‌شوند واکنش نشان می‌دهند. بااینحال، آلاینده‌ها و گردوغبار هوا میکروب محسوب نمی‌شوند. اگر سیستم ایمنی درست کار نکند به این آلرژن‌ها هم حمله می‌کند و این وضعیت منجر به واکنش آلرژی یا حمله آسم می‌شود.

در مکانیسم دفاعی بدن انسان پروتئینی به نام ایمونوگلوبین E یا IgE وجود دارد که مانند یک رادار برای ردیابی ذرات ناسازگار عمل می‌کند. زمانی که دشمن وارد بدن می‌شود، رادار IgE سیگنالی ارسال کرده و به دیگر سلول‌های ایمنی فرمان حمله می‌دهد. اگر IgE بیش از اندازه حساس شود حتی در صورت ردیابی آلاینده‌ها یا گرد و غبار هم به سلول‌های نجات فوری سیگنال می‌دهد. زمانی که این حمله بی دلیل آغاز می‌شود سلول‌های سازگار موجود در بدن هم نابود می‌شوند.

گانودرما و آسم

ماده طبیعی در بدن انسان که IgE را کنترل و تنظیم می‌کند اینترفرون گاما نام دارد که اگر تقویت شود شرایط بیماری آسم را بهبود می‌بخشد.
دیگر تنظیم کننده‌های سیستم ایمنی عبارتند از اینترفرون آلفا، اینترفرون بتا و سلول‌های لنفاوی. این گروه از تنظیم کننده‌های ایمنی، سلول‌های ایمنی بیش فعال را سرکوب کرده و سلول‌های ضعیف‌تر را تقویت می‌کنند. به این ترتیب توازن سیستم ایمنی پیچیده بدن انسان حفظ می‌شود.

تاثیر گانودرما بر آسم

گیاه گانودرما می‌تواند اینترفرون آلفا و اینترفرون گاما را تقویت کند و به همین خاطر این گیاه در بهبود آسم موثر است. همچنین گانودرما با تنظیم و متعادل کردن بدن مانع از افزایش شدت حملات هم می‌شود. از طرفی وجود برخی مواد موجود در گانودرما در آن باعث شده تا این قارچ تبدیل به یکی از گیاهانی شود که به صورت طبیعی و به شکل کاملا موثری خواص ضد التهابی داشته باشد که در نتیجه باعث کاهش التهابات ریوی و کنترل بیماری آسم شود.

 

Twitter Google+ Facebook
1 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :