دیدنی ها
آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها
کد خبر : 15940 تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

پايگاه خبري تحليلي نقد غذا: محققان دانشگاه برکلی توانستند با استفاده از مواد معدنی پوششی را روی دانه‌های شن ایجاد کنند که قابلیت جذب فلزات سمی مانند سرب و کادمیوم را از آب دارد.

برای ساخت این دانه‌های شن، محققان از اکسید منگنز استفاده کردند که یک ماده معدنی غیرسمی است و در خاک به وفور یافت می‌شود.

این ماده قابلیت واکنش با آلاینده‌های ارگانیک مانند مانند آفت‌کش‌ها را دارد. این مواد سمی که در آب حاصل از طوفان یافت می‌شوند موجب مسمومیت آن شده و امکان بهره‌برداری از این منبع قابل توجه آب را از بین می‌برند.

علاوه بر این دانه‌های شن برکلی قابلیت پاکسازی فلزات سنگین را در جریان تصفیه آب شهری نیز فراهم می‌کنند. فلزات سنگین مانند سرب در اثر مصرف سوخت و حرکت خودروها در خیابان‌های شهر به میزان قابل توجهی وجود دارند و زمانی که آب حاصل از بارندگی در خیابان‌ها جاری می‌شود، این فلزات موجب آلودگی آن می‌شوند.

به گفته محققان این دانه‌های شن در یک سیستم تصفیه عادی، قابلیت پاکسازی آب طوفان را به مدت حداقل ۱۰ سال دارند و با نصب چنین سیستم‌هایی در پارکینگ‌ها و مناطق شهری که امکان جمع‌آوری و پاکسازی آب جاری شده در اثر طوفان را دارند، می‌توان این جریان‌های آبی را پیش از ورود به سفره‌های زیرزمینی، پاکسازی کرد.

 

 

Twitter Google+ Facebook
1 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :