دیدنی ها
آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها
کد خبر : 15699 تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

پايگاه خبري تحليلي نقد غذا: رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت تحول در تغذیه بالینی گفت: در بسیاری از بیمارستان‌ها با ۳۰۰ یا ۴۰۰ تختخواب، حدود سه نفر کارشناس تغذیه حضور دارند که این افراد، عمدتاً هم درگیر کارهای اجرایی در آشپزخانه‌ها هستند.

دکتر جلال‌الدین میرزای رزاز، رئیس انستیتوی تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، در پانزدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان ایران با اشاره به اینکه تحول تغذیه بالینی از سرفصل‌هایی است که در انستیتو دنبال می‌شود، اظهار کرد: در بسیاری از بیمارستان‌ها با ۳۰۰ یا ۴۰۰ تخت‌خواب، حدود سه تا چهار نفر کارشناس تغذیه حضور دارند که این افراد، عمدتاً هم درگیر کارهای اجرایی در آشپزخانه‌ها و امور غیرمرتبط با رشته خود هستند.

وی افزود: طبق آمارهای جهانی، به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در کشورهای توسعه یافته، حدود ۴۰ کارشناس تغذیه وجود دارد؛ طبق همین آمارها، باید حداقل ۱۰ متخصص تغذیه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در کشورها وجود داشته باشد که این رقم در کشور ما، ۱۲٫۵ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است و در ۲۳ استان کشور، دفتر انجمن تغذیه دایر شده است.

رزاز ادامه داد: بنابراین مشکل اصلی که در این زمینه وجود دارد، کمبود نیروی انسانی نیست، بلکه مشکل در برنامه‌ریزی برای این منابع است‌.

رئیس انستیتوی تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور با بیان اینکه در انستیتو و وزارت بهداشت درحال تلاش برای راه‌اندازی کمپین ملی تغذیه سالم هستیم، تصریح کرد: مطالعات نشان داده‌اند که تغذیه سالم ۵۵ تا ۶۰ درصد از بار بیماری‌های غیرواگیر را کاهش می‌دهد؛ امیدواریم با توجه به دیدگاه پیشگیرانه‌محور آقای دکتر نمکی، این امر محقق شود.

وی با اشاره به اینکه تغذیه مادر، از سه ماه قبل بارداری نیز اهمیت ویژه‌‌ای دارد، خاطرنشان کرد: مادران از سه ماه قبل از بارداری تا دوران شیردهی باید توجه بیشتری به تغذیه خود داشته باشند.
رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه شهید بهشتی، با انتقاد نسبت به پایین بودن توجه به بحث آموزش تغذیه‌ای در کشور، تصریح کرد: در چهار ماه گذشته، برای توسعه آموزش همگانی، واحد ترجمان دانش را تاسیس کرده‌ایم.

رزاز افزود: ترجمان دانش (knowledge  translation) از مباحث مهمی است که ماموریت اصلی آن، تبدیل پژوهش‌ها و مطالعات کشور، به زبان قابل فهم و ساده برای مردم است؛ پیرو همین امر، از افرادی که در دانشگاه شهید بهشتی مقاله و پایان‌نامه نوشته‌اند، در خواست می‌کنیم خلاصه مطالب‌شان را به زبان قابل فهم و ساده در دو صفحه خلاصه کنند؛ این اقدام، قبلاً در کشورهای جهان نیز اجرا و اثربخشی آن ثابت شده است.

گفتنی است پانزدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان ایران، از ۱۶ تا ۱۸ بهمن‌ماه سال جاری در انستیتوی تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، برگزار می‌شود.

 

 

Twitter Google+ Facebook
1 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :