دیدنی ها
آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها
کد خبر : 15363 تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۸

پايگاه خبري تحليلي نقد غذا: فروش فرآورده‌های شیمیایی، مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی در عطاری‌ها تخلف است.

کارشناس نظارت بر امور داروخانه‌ها، عطاری‌ها و گیاهان دارویی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: محل فروش فرآورده‌های شیمیایی، مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی داروخانه‌ها هستند بنابراین وجود این کالاها در عطاری تخلف به شمار می‌رود و هرگونه ادعای پیشگیری، بهبود و یا درمان هرگونه اختلال یا بیماری بر روی بسته بندی و یا بروشور و تبلیغات آن ممنوع است.

سرور قدیمی افزود: استقبال مردم از طب سنتی باعث شده که برخی افراد، فروشگاه‌های عرضه گیاهان دارویی ایجاد کنند و به برخی اقدامات غیراصولی از جمله دخالت در امور درمان، فروش دارو‌های گیاهی، تبلیغات برخلاف واقع و تجویز غیراصولی و خودسرانه دست بزنند.

او  با اشاره به اهمیت آشنایی عطاران و فروشندگان گیاهان دارویی با ضوابط و قوانین، ادامه داد: عطاران فقط مجاز به فروش گیاهان و فراورده‌های دارویی استاندارد هستند و حق مداخله در امور پزشکی شامل مشاوره، معاینه، تجویز و ساخت دارو را ندارند و همچنین عرضه و فروش دارو، انجام فرمولاسیون و نیز عرضه و فروش گیاهان دارویی به شکل پودر شده در عطاری ممنوع است.

پزشک دارو ساز شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان تاکید کرد: استفاده از هرگونه عنوانی که در برگیرنده محتوای درمانی یا طبی مانند مشاور، درمانگر طبیعی، معجزه طبیعت، شفاخانه، داروخانه طبیعی، گواهی سپری کردن دوره‌های آموزشی مرتبط با گیاهان دارویی یا طب سنتی ایرانی و سایر موارد ممنوع است.

قدیمی گفت: تغییر دادن گیاهان دارویی، پودر کردن، درست کردن قرص، کپسول، شربت و یا قطره از آن‌ها برخلاف مقررات است و تحت هیچ شرایطی تولید و بسته‌بندی اسانس‌ها و روغن‌های طبیعی نباید در عطاری صورت گیرد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

Twitter Google+ Facebook
1 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :