دیدنی ها
آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها
کد خبر : 13468 تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۸

پايگاه خبري تحليلي نقد غذا: امروزه بسیاری از مردم در خانه‌هایشان مایکروفر دارند بخصوص برای نسل جدید که یکی از وسایل حتمی جهیزیه به شمار می‌رود. این وسیله همانند فر بسیاری از کار‌ها را راحت کرده است. بسیاری از مردم از این وسیله تنها برای گرم کردن غذا و یا یخ‌زدایی مواد منجمد شده استفاده می‌کنند و بعضی هم در آن قهوه درست می‌کنند.

اما فراتر از راحتی و کاربرد‌های بسیاری که این وسیله دارد بسیاری از افراد در مورد آشپزی با آن تردید دارند، چون تصور می‌کنند که با این روش غذا پختن و یا دسر درست کردن، بخش زیادی از مواد مغذی غذا‌ها از بین می‌رود؛ بنابراین اغلب سوال می‌کنند که آیا آشپزی با مایکروفر روش صحیحی است و یا غذا‌ها به این شیوه سالم هستند؟

مایکروفر چگونه کار می‌کند؟

درک چگونگی عملکرد مایکروفر شاید به روشن شدن جواب پرسش‌تان، کمک کند. فر مایکروویو با استفاده از امواجی با انرژی بالا که شبیه به امواج رادیویی، اما کوتاه‌تر هستند، کار می‌کند. این امواج به طرز جالبی انتخابی عمل می‌کنند، در درجه اول بر آب و سایر ملکول‌هایی که از لحاظ الکتریکی نامتقارن هستند، تاثیر می‌گذارد. در این ملکول‌ها یک انتها بار مثبت و دیگری بار منفی. امواج مایکروویو باعث لرزش این ملکول‌ها شده انرژی حرارتی تولید می‌کنند، چون طبق قانون براونی ملکول‌ها به هنگام برخورد با همدیگر، گرما تولید می‌کنند و وقتی این برخورد‌ها شدیدتر می‌شود، گرمای بسیار زیادی تولید می‌شود و به این ترتیب این دستگاه غذای شما را با سرعت گرم می‌کند.

آیا مایکروفر برای آشپزی بی خطر است؟

بعضی از مواد غذایی به هنگامی که در برابر گرما قرار بگیرند حالا چه از مایکروفر باشد و چه از فر معمولی، تجزیه می‌شوند. ویتامین C احتمالا واضح‌ترین نمونه است. اما از آنجایی که زمان آشپزی در مایکروفر کوتاه‌تر است، آشپزی با مایکروفر بهتر ویتامین C و سایر مواد غذایی دیگر را که به هنگام گرم شدن تجزیه می‌شوند، بهتر حفظ می‌کند.

در مورد سبزیجات، پختن آن‌ها در آب، مقداری از ارزش مواد مغذی آن‌ها کاهش می‌یابد، چون مواد مغذی به هنگام پخت داخل آب همراه آنها، نشت می‌کند. به عنوان مثال بروکلی جوشانده شده گلوکوزینولات، یعنی همان ترکیب سولفوری آن را که خواص مبارزه با سرطان دارد، از دست می‌دهد. بخارپز کردن سبزیجات و حتی بخارپز کردن سبزیجات در بعضی موارد بهتر است. به عنوان مثال بروکلی بخارپز شده، گلوکوزینولات بیشتری را نسبت به جوشیده یا سرخ شده، حفظ می‌کند.

آیا امواج مایکروویو برای سلامت انسان مضر است؟

شیوه پخت و پزی که بهتر مواد غذایی را حفظ می‌کند، روشی ست که طی آن، غذا به سرعت می‌پزد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌پزد و حتی الامکان از مایع کمتری استفاده می‌شود. مایکروویو کردن این اهداف را تامین می‌کند. استفاده از مایکروویو با مقدار کمی آب که غذا را بخار می‌کند، ویتامین و مواد معدنی را بیشتر از هر روش آشپزی حفط می‌کند و نشان می‌دهد که غذای مایکروویو شده می‌تواند سالم باشد.

من برای اطمینان از مضر نبودن مایکروفر نظر دو سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) خدمت شما خواهم گفت. ابتدا یک نکته را لازم است خدمت شما بگویم؛ در مورد آشپزی روی اجاق گاز، حرارت از پایین وارد شده، اما در مایکروفر از طریق جنبش ملکول‌های آب، گرما ایجاد می‌شود و حرارت از سطح بالایی آغاز می‌شود.

در این وسیله مواد غذایی از داخل به سمت بیرون نمی‌پزند بلکه لایه‌های بیرونی در درجه اول توسط مایکروویو گرم شده و پخته می‌شود در حالی که لایه داخلی آن عمدتا توسط انتقال گرما از لایه‌های بیرونی که گرم هستند، پخته می‌شود (بر عکس غذا روی گاز).

استاندارد، مقدار مایکروویوی را که از یک دستگاه اون مایکروویو می‌تواند نشت کند، تقریبا ۲ اینچ از سطح دستگاه می‌داند. این محدوده کمتر از آن سطحی ست که به انسان صدمه بزند. انرژی مایکروویو نیز با دور شدن از منبع اشعه کاهش می‌یابد. اندازه‌گیری انجام شده در فاصله ۵۰ سانتی از یک مایکروفر تقریبا یک صدم میزان فاصله ۵ سانتی‌تری از آن است.

این استاندارد باید در همه دستگاه‌های مایکروفر اعمال شود. علاوه بر این به گفته سازمان بهداشت جهانی، مایکروفر‌ها این اطمینان را می‌دهنده امواج مایکروویو داخل خود فر هستند و تنها وقتی وجود دارند که روشن شده و در آن بسته است.

نشت اطراف درب شیشه‌ای بوسیله طراحی انجام شده طبق توصیه استاندارد‌های جهانی، اشعه را محدود می‌کند. البته نشت امواج اطراف مایکروفری که صدمه دیده، کثیف یا تغییر شکل داده باشد، وجود دارد. به عبارت بهتر باید دستگاه در وضعیتی خوب حفظ شود. کاربران باید بررسی کنند که درب به درستی بسته شود و اینکه دستگاه قفل ایمنی که به منظور جلوگیری از تولید امواج حین باز بودن درب، تعبیه شده، به درستی کار می‌کند.

درزگیر‌های درب باید تمیز نگه داشته شوند و هیچ نشانه‌ای از آسیب دیدگی درزگیر یا پوشش بیرونی وجود نداشته باشد. در صورت وجود هر گونه عیب و نقص و یا آسیب دیدگی بخشی از مایکروفر، نباید از آن استفاده کنید و تا موقعی که توسط یک کارشناس متبحر تعمیر نشود، استفاده از آن را کنار بگذارید.

امواج مایکروویو توسط بدن جذب می‌شوند و در اندام‌های قرار گرفته در معرض این امواج، گرما تولید می‌کند. در اندام‌هایی با خون رسانی ضعیف همانند چشم‌ها و بیضه‌ها، خطر صدمه بیشتری وجود دارد.

البته صدمه دمایی فقط وقتی بوجود می‌آید که در معرض امواج با قدرت خیلی بالایی قرار بگیرند که خیلی بیشتر از چیزی است که در اطراف امواج مایکروویو اندازه گیری شده است. بیشنر سوختگی‌ها ناشی از تماس با غذای داغ گرم شده در مایکروفر بوده است نه خود امواج.

مثلا بار‌ها شنیده‌اید که گذاشتن آب به تنهایی درمایکروویو موجب سوختگی می‌شود بنابراین هرگز فنجان آب را داخل دستگاه نگذارید. اگر آب به دمایی بالاتر از آب جوش برسد، یک حرکت یا بهم خوردن سکون آب یا حتی ریختن یک قاشق قهوه فوری منجر به پاشش وحشتناک آب جوش به بیرون از فنجان می‌شود؛ بنابراین ریختن قهوه فوری یا شکر داخل فنجان، قبل از گرم کردن آب، به میزان زیادی این خطر را کاهش می‌دهد.

ظرف مناسب مایکروفر هم شیشه، سرامیک و کاغذ است. بهتر است از ظروف پلاستیکی و حتی ظروف نگهدارنده با این ماده تشکیل دهنده، استفاده نکنید، چون گرما از آن‌ها عبور کرده و موجب ذوب شدن بعضی از ظروف پلاستیکی می‌شود.

در کل ظروف فلزی یا فویل آلومینیومی را هم نباید در مایکروفر استفاده کرد، چون امواج ساطع شده توسط این فلزات، منعکس شده و موجب می‌شود تا غذا به طور یکسان گرما دریافت نکند و حتی امکان دارد به دستگاه مایکروفر صدمه بزنند.

بعضی از مایکروفر‌ها هنگام تحویل چند ظرف نگهدارنده مخصوص هم همراه خود دارند که استفاده از آن‌ها در این وسیله، بی‌خطر است. موقع خرید ظروف پلاستیکی نگهدارنده به این نکته توجه کنید که برای آن‌ها استفاده در مایکروفر درج شده باشد و در غیر اینصورت نباید از آن‌ها استفاده کرد.

 

Twitter Google+ Facebook
42 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :