دیدنی ها
آخرین اخبار
پربازدید ها
مهمترین ها
کد خبر : 11787 تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸

پايگاه خبري تحليلي نقد غذا: رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در کشور از هر ۱۰ نفر ۵ تا ۶ نفر بیش از حد غذا می‌خورند در حالی که از هر ۱۰نفر فقط ۲ الی ۳ نفر به میزان لازم مواد مقوی دریافت می‌کنند.

علی اکبر حق‌ویسی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: ۱۶ اکتبر هر سال به عنوان روز جهانی غذا به منظور توجه دادن جهانیان به مسئله مهم غذا انتخاب شده است و هر سال ۱۵۰ کشور جهان این روز را برای توجه دادن جهانیان به سایه سیاه فقر و گرسنگی که عده‌ای را از داشتن حداقلی از غذا که بتواند سلامت آنها را تضمین کند محروم می‌کند، معطوف داشتند.

وی افزود: از آن سال تا کنون هر سال عنوانی برای این روز توسط فائو انتخاب می‌شود تا در بین کشورها در زمینه‌های مرتبط مانند سوء تغذیه، گرسنگی و پیدا کردن راه حل‌ها در سطح جهان و منطقه بحث و تبادل نظر صورت گیرد و اقدامات موثری برای کاهش تعداد گرسنگان صورت گیرد.

رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: شعار سال ۲۰۱۹ سازمان خوار و بار کشاورزی ملل متحد، تغذیه سالم برای دست‌یابی به جهان بدون گرسنگی است که این گرسنگی از دو جنبه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

حق‌ویسی ادامه داد: یکی از جنبه‌های قابل بررسی، کمیت گرسنگی و  مقدار غذا است که از این جهت در کشور و استان با مشکل پرخوری مواجه  هستیم؛ از هر ۱۰ نفر ۵ تا ۶ نفر بیش از حد مورد نیاز غذا مصرف می‌کننداز هر ۱۰ نفر حدود ۵ تا ۶ نفر بیش از حد، ۲ و نیم الی ۳ نفر متعادل و ۱ و نیم الی ۲ نفر کمتر از میزان مورد نیاز غذا مصرف می‌کنند.

وی اضافه کرد: در خصوص گروه سوم از افراد که کمتر از میزان مورد نیاز غذا مصرف می‌کنند این نکته قابل ذکر است که اگر این گروه کودکان باشند به کم وزنی، لاغری و کوتاه قدی، و اگر بزرگسالان باشند به لاغری دچار خواهند شد.

رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم بیان کرد: جنبه دوم بررسی مسئله گرسنگی کیفیت تغذیه است که در ایران از هر ۱۰ نفر ۵ تا ۷ نفر کم‌تر از میزان مورد نیاز، ۲ الی ۳ نفر متعادل و ۱ الی ۲ نفر بیش از میزان لازم مواد مقوی دریافت می‌کنند که دسته سوم اغلب ورزشکارانی هستند که از مکمل‌ها و مواد انرژی‌زا استفاده می‌کنند.

این کارشناس تغذیه افزود: یکی از مشکلات رایج در کشور کمبود ویتامین D استیکی از مشکلات رایج در کشور کمبود ویتامین D است که عدم دریافت نور خورشید به اندازه کافی سبب بروز آن می‌شود و این عدم دریافت نور خورشید عوامل متعددی دارد که می‌‍توان به ابری بودن هوا، آلودگی هوا و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب اشاره کرد.ماهی، روغن ماهی و روغن کبد ماهی است دارای ویتامینD  بسیار زیادی هستند

حق‌ویسی اضافه کرد: یکی دیگر از دلایل کبود ویتامین D در بدن افراد مصرف نکردن به اندازه و مورد نیاز منابع غذایی از جمله ماهی، روغن ماهی و روغن کبد ماهی است که دارای ویتامینD  بسیار زیادی هستند.

وی اظهار کرد: تمامی افراد بالای ۱۲ سال می‌توانند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های سلامت، ماهانه یک عدد قرص ژله‌ای ۵۰۰۰ واحدی ویتامین D  به صورت کاملا رایگان دریافت نمایند.

این کارشناس تغذیه توضیح داد: جهت پیشگیری از گرسنگی برنامه مشترکی از سوی وزارت بهداشت با بنیاد علوی در سرتاسر کشور انجام گرفته که طی آن به مادران باردار و شیرده که تغذیه و وزن‌گیری درستی ندارند از ماه ۶ بارداری تا ۶ ماه بعد از زایمان، هر دوماه یک مرتبه بسته غذایی مناسب اهدا می‌شود.

رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: همچنین طی برنامه مشترکی با کمیته امداد امام خمینی رحمت‌الله ماهانه سبد غذایی به کودکان زیر ۶ سال اهدا خواهد شد.

حق‌ویسی در ادامه گفت: از دیگر اقدامات مشترک، برنامه مشترکی با سازمان بهزیستی کل کشور بوده که طی آن مصوب شد در مهدهای روستایی و حاشیه شهر در بین کودکان ۳ تا ۶ سالی که محروم هستند و تغذیه مناسبی ندارند یک وعده غذای گرم توزیع شود.

وی با تاکید بر اهمیت فعالیت در زندگی انسان بیان کرد: توصیه ما به تمام مردم این است که  در طول یک هفته حداقل ۵ روز و هر روز حداقل ۲۰ دقیقه فعالیتی مانند پیاده روی داشته باشند و تا حد امکان از سه ماده غذایی قند،‌چربی، نمک و فست  فود کمتر استفاده کنند.قند،‌چربی، نمک و فست  فود کمتر استفاده شود

رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اضافه کرد: میوه، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات از جمله مواد غذایی هستند که در سلامت بدن بسیار موثراند و توصیه می‌شود تا هموطنان این مواد را در لیست غذایی دائم خود قرار دهند و به میزان لازم  از آن مصرف کنند.

حق‌ویسی با اشاراه به تاثیر رعایت دستورات اسلام در داشتن زندگی و بدن سالم عنوان کرد: خواب شبانه تاثیر بسیار زیادی در سلامت جسم و روح انسان دارد که در اسلام هم به آن بسیار پرداخته شده، ساعت خواب جامعه باید اصلاح شود و مردم سعی کنند که زودتر بخوابند ساعت خواب جامعه ما باید اصلاح شود و مردم سعی کنند که زودتر بخوابند تا روز بعد بتوانند زودتر و سرحال‌تر از خواب برخیزند.

وی در پایان عنوان کرد: خواهشی که ما از هموطنان و همشهریان عزیز داریم این است که به مراکز خدمات جامع سلامت مارجعه کنند و  خدمات تغذیه‌ای، روانی و بهداشتی را به صورت رایگان از آن مراکز دریافت کنند.

 

Twitter Google+ Facebook
6 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :